|
გაკვეთილის თემა
|
ს.ს ორბელიანის „მეფე და მხატვარი“.
|
|
კლასი
|
4
|
|
გაკვ. ჩატარების დრო
|
20 აპრილი
|
|
მოსწ.რაოდ.
|
6
|
|
სსმ. მოსწ.
|
1
|
|
გაკვეთილის აქტუალობა
|
მოსწავლეები გაკვეთილის შემდეგ კიდევ
უფრო
გაიმდიდრებენ ცოდნას.შეძლებენ ცოდნის ტრანსფერს.პრაქტიკულ
საქმიანობაში.გაავლებენ
პარალელს შესწავლილ მასალასა და პრაქტიკულ
საქმიანობას შორის.
|
|
შესაბამისობა ე.ს.გ სტანდარტთან
|
ქართ IV.(2) შეძლოს ლიტერატურული ტექსტის
მოსმენა, გაგება-გააზრება და გადმოცემა.
ქართ.IV(3)- შეძლოს პირადი
დამოკიდებულების
გამოხატვა.
ქართ. IV(10)- კითხვის
სტრატეგიების სწორად
გამოყენება.
სსსმ მოსწ. - შეძლოს ტექსტის წაკითხვა,
კითხვებზე პასუხის გაცემა. პერსონაჟის
დასახელება.
|
|
გაკვეთილის მიზანი
|
1)
შეძლოს ტექსტის წაკითხვა-გაგება.
2)
ტექსტის შინაარსობრივი დამუშავება.
3)
მოცემული ინფორმაციის გაგება-დამახსოვრება.
4)
ცოდნის ტრანსფერის უნარი.
|
წინარე ცოდნა
|
მოსწავლეები ფლობენ ინფორმაციას იგავის
შესახებ, ასახელებენ წაკითხულ და ნანახ
იგავებს.
ფლობენ ინფორმაციას ს.ს ორბელიანის შესახებ.
|
სასწ.მასალა და რესურსები
|
სახელმძღვანელო, პროექტორი,კომპიუტერი,
თაბახები,
მარკერი.
|
ორგანიზების ფორმა
|
მთელი კლასი, ინდივიდუალური.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
ორგანიზაციული საკითხები--.მისალმება.მიზნისა
და
შეფასების რუბრიკის გაცნობა - 5წთ.
აქტივობა1. წინარე ცოდნის გააქტიურება
- 5წთ.
აქტივობის მიზანია-- საშინაო დავალების
პრეზენტაცია.
შეიხსენონ რა იციან იგავის შესახებ და
რომელ იგავებს
გაიხსენებდნენ.რომელი ახსენდებათ ცნობილი
მეიგავეებიდან.
ფაზა A.(გამოწვევა)
აქტივობა2.- გონებრივი იერიში. 5 წთ.
აქტივობის მიზანი -გონებრივი იერიშის
გამოყენებით
გავუღვიძო მოსწავლეებს ინტერესი ახალი
მასალის
მიმართ.
პროექტორის საშუალებით მოსწავლეებს ვუჩვენებ
სხვადასხვა თემაზე შექმნილ იგავებს.
მოსწავლეები
სიამოვნებით
უცქერიან ანიმაციურ ფილმებს.გამოხატავენ
თავიანთ
ვარაუდებსა და მოსაზრებებს.
აქტივობა3.- ახალი მასალის ახსნა--10
წთ.
<<შესავალი საუბარი.
<<ტექსტის კითხვა მასწავლებლის
მიერ.
B ფაზა(სიღრმისეული წვდომა) .
<<იგავის განმეორებითი კითხვა
და უცნობი სიტყვების
ახსნა მოსწავლეთა ძალებით.კითხვა-პასუხებით
მოსწავლეთა ჩ
აქტივობა4. - მუშაობა სახელმძღვანელოზე.
აქტივობის მიზანია- ახალი მასალის კითხვა
მოსწავლეთა
მიერ კითხვის სტრატეგიების გამოყენებით.
მოსწავლეები თემას უკავშირებენ პრაქტიკულ
საკითხებს.
|
|
С ფაზა.
აქტივობა.5 (შეჯამება) – 7 წთ.
აქტივობის მასალის რეზიუმირება.
<<კითხვა-პასუხის საშუალებით შევაჯამებთ
მასალას.
<<მოსწავლეები შეაფასებენ ,,ვიცი,
მინდა ვიცოდე, ვისწავლე“ სქემის
მესამე გრაფას შეავსებენ.
<<შევაფასებ მოსწავლეებს.
<<ეძლევათ წერითი დავალება- დაწერონ
პატარა ამბავი მხატვარზე.
შედეგები___ მოსწავლეებმა შეძლეს ტექსტის
წაკითხვა-გააზრება და საკუთარი
მოსაზრების დაფიქსირება.
სსს მოსწავლე - შეძლო ტექსტის წაკითხვა,
კითხვებზე პასუხის გაცემა,
პერსონაჟის ამოცნობა და დახასიათება.
|
|
|
|
|
|
|
|
რეფლქსია:
გაკვეთილი ჩატარდა IV კლასში თემაზე - ს.ს ორბელიანის
- „მეფე და მხატვარი“
გაკვეთილის მომზადებისა და ჩატარების პროცესი განხორციელდა წესის შესაბამისად.
გრძნობები ___ გაკვეთილზე მუშაობის პროცესი იყო საინტერესო და შემოქმედებითი.
განვიხილე ლიტერატურა, რომელიც უკავშირდება როგორც საგნობრივ, ასევე ზოგად უნარ-ჩვევებს.განვიხილე
ასევე მეთოდური ლიტერატურა(სწავლისა და სწავლების
მეთოდები, აზროვნების ფორმები, სამფაზიანი გაკვეთილის მეთოდი და სხვ.)
გაკვეთილის შედეგი შეესაბამებოდა წინასწარ განსაზღვრულ საგაკვეთილო მიზნებს.მქონდა
მოლოდინის გრძნობა, თუ როგორ ჩატარდებოდა კონკრეტული გაკვეთილი.შემიძლია ვთქვა, რომ
სწავლების თანამედროვე მიდგომები დადებით ზეგავლენას ახდენს მოსწავლეთა სწავლა-სწავლების
პროცესზე.
შეფასება___ აღნიშნული გაკვეთილი იმით იყო ღირებული, რომ მოსწავლეებს გაუჩნდათ
ინტერესი და პასუხისმგებლობის გრძნობა.გაკვეთილი წარიმართა გეგმის მიხედვით. დაცული
იყო დროის მენეჯმენტი.
ანალიზი___ ეფექტიანი იყო მოსწავლეთა პასუხები მასწავლებლის კითხვებზე.გააზრებულად
შეძლეს გაკვეთილის შეჯამება.
დასკვნა(ზოგადი)___ შემიძლია დავასკვნა, რომ აუცილებელია გაკვეთილზე გეგმით შესვლა,
სადაც გაწერილი უნდა იყოს მიზნები და შედეგები.დიდი მნიშვნელობა აქვს გაკვეთილის მიზნებს
შესაბამისი აქტივობების დაგეგმვას, რათა ყველა აქტივობა შეესაბამებოდეს მიზნის განხორციელებას.
დასკვნა___ კლასში გამოიკვეთა, რომ ზოგიერთ მოსწავლეს აქვს პროდუქტიული ანალიზის უნარი, ზოგს კი სჭირდება ლექსიკური მარაგის
გამდიდრება, საგაკვეთილო პროცესში მეტი ჩართულობა და აქტიურობა.
პერსონალური სამოქმედო გეგმა____ჩატარებული გაკვეთილიდან გამომდინარე, ჩემი მიზანია
მოსწავლეებს უფრო მეტად განუვითარო პრეზინტაციის, თავიანთი ცოდნის წარმოჩენის უნარი.
სსსმოსწავლე უფრო აქტიურად იყოს ჩართული
საგაკვეთილო პროცესში.
გაკვეთილზე მიღებული გამოცდილებიდან გამომდინარე გამოვიყენო ისეთი აქტივობები,
რომლებიც ხელს შეუწყობს ზემოთ აღნიშნული პრობლემის გადაწყვეტას.
Комментариев нет:
Отправить комментарий